Vôňa domova

By Category :

Pamätám si z detstva veľmi presne  vôňu bytu mojej babičky. Mala malilinký domček so záhradkou- taký ako deduško Večerníček v rozprávke. A veru aj bol rozprávkovo krásny a aj mne v ňom bolo rozprávkovo krásne.
Kuchyňa vždy nádherne voňala za kysnutými závinmi a koláčmi . Babička rada piekla . Nepamätám si, žeby niekedy neboli na stole bielym obrúskom prikryté koláčiky. Podľa sezóny – jablkové, čučoriedkové, slivkové, makové. V nose mám vôňu jej kysnutého cesta. Neviem prečo, ale moje koláče túto vôňu nikdy nedosiahnu. Pri každom pečení si veru spomenie na moju babičku, ktorá piekla s radosťou a ľahkosťou a toto sa dostalo aj do každého sladkého koláčika.

staré ruce

Babičkina izba bola aj jej spálňou. Vždy krásne „zaposteľané“ postele, prikryté vyšívanou dekou. Periny a vankúše boli z peria a z pohľadu dieťaťa sa mi zdali neskutočne veľkými. Celá izbietka voňala naškrobenou bielizňou a čistotou. Nebola preplnená hlúposťami- bola skôr stroho a účelne zariadená. Na stene visel kríž, na podlahe boli doma ručne tkané koberce. Na „ komóde“ bola háčkovaná prikrývka. Aj záclony si robila babička sama.

Komora za kuchyňou bola strediskom úžasných vôni. Miešala sa tu vôňa koláčov, chlebíka a masla. Babička piekla domáci chlebík. Neviete si mnohí ani len predstaviť jeho vôňu. Robila aj svoje maslo. Krásne žltučké, uložené v sklenenej miske. Na polici bola aj nádoba s kyslým mliekom. Takým hustým, že sme si ho doslova krájali lyžicou. Neuveriteľné. Aj po rokoch mi tečú slinky pri pomyslení na jeho chuť. Na poličkách mala kompóty a „lekváre“.  Milovala so čučoriedkový aj šípkový. Šípkový som nejedla od dôb, keď sa babička pominula. Budem si ho musieť niekedy vyrobiť- ak však nájdem dostatok šípok. Múku držala vo veľkých nádobách s vrchnákom.

koláče

Babička mala aj malý pôjd. Na ňom viseli sušené bylinky a rozvoniavali sušené jablká , hrušky a slivky. Nie zopár kusov- ale celé mechy. Júj či to bola dobrota. A bolo to určite aj zdravšie ako cukríky. Vôňa sušeného ovocia a materinej dúšky je vôňou tejto časti domčeka v mojej mysli. Vôňa mojej láskavej babičky.

Author :