Aby nás balkón chránil

By Category :

Hodnotu bývania vyjadruje pridanie balkóna alebo iných voľných priestorov. Získa sa ním pracovná plocha a priestor na hru detí, ktoré treba mať stále pod dohľadom. Zábradlie na balkón http://lmmont.sk/nerezove-zabradlia/ by ste mali vyberať dôkladne. 
Multi-funkčný priestor
Používame ho na ležanie, relaxovanie, opaľovanie, spanie, čítanie či jedenie. Podľa toho ako veľký balkón máte, toľko sa na neho zmestí záhradného nábytku a kvetinových nádob. Funkčnosť balkóna určuje nielen plocha, ale aj zábradlie. Rohové balkóny, majúce zábradlie len z jednej bočnej a prednej strany, poskytujú ochranu proti pohľadom a vetru. Javia sa oproti voľnému balkónu pohodlnejšie, hoci tieto balkóny ale treba potom chrániť smerom k náveternej strane. Nie je balkón ako balkón. Vedeli by o tom povedať tí, ktorí zdieľajú balkón spoločne so susedom. I pri nich je potrebné postarať sa o dostatočné súkromie a ochranu proti vetru.
Popri balkónom existujú v rovnomernom počte aj loggie, ktorých pôvod možno hľadať v južných krajinách. Kým v tunajšom podnebí majú svoje opodstatnenie, v našich klimatických podmienkach im to príliš nepristane. Sú krátko oslnené, zaberajú veľkú plochu susediacich miestností, čím spôsobujú ochladzovanie a menšiu svetelnosť. V porovnaní s nimi predsadené balkóny fasádu odľahčujú, ale sú menej chránené proti slnku a počasiu vôbec.

zabradlie 5

Navrhovanie balkóna
Pri navrhovaní balkónu treba zohľadniť orientáciu smerom k slnku, výhľad a správnu polohu k susednému bytu a domu či priestorové vzťahy k susedným miestnostiam. Inú kapitolu predstavuje materiál na zábradlie a druh zábradlia. Balkónové mreže zo zvislých oceľových tyčí sú racionálnejším riešením, lebo vodorovné dokážu deti preliezť, ale vďaka pohľadom zvonka a vetra sú nevhodné a preto ich majitelia často poťahujú látkami alebo na nich montujú plastový kryt i drevené latky. Z estetického hľadiska sekundárny zásah nemusí byť vždy úplne šťastne riešený.

zabradlie 3

Projektovanie balkóna myslí aj na prúdenie vzduchu, ktorý vzniká často v priestoru pri zábradlí a betónovej doske. Odborníci z oblasti stavebníctva preto odporúčajú predsunúť dosku zábradlia pred podlahu balkóna či jednou z ďalších možností je podľa nich vytvorenie masívneho zábradlia. Výber zábradlia prispieva podstatnou mierou k pohodlnému bývaniu a preto by ste to nemali určite podceňovať.

Author :